پیوندهای مهمSearch
اخبار: English

 کتابخانه

فعالیت های ساختمانی و عمرانی طرح احداث پژوهشگاه  هواشناسی در سال 1372 آغاز گردید. مساحت زمین پژوهشگاه 5 هکتار و محل آن تهران-انتهای همت غرب- شهرک علم و پژوهش و فنا وری-بلوار پژوهش-پژوهشگاه  هواشناسی قرار گرفته است. ،این پژ وهشگاه در سال 1377 تأسیس گردیده است وکتابخانه در طبقه سوم آن  قرار دارد. این کتابخانه در سال تأسیس 500نسخه کتب فارسی و 200نسخه کتاب لاتین اهدائی کتابخانه سازمان هواشناسی، شروع به کار نمود .کتابخانه از زمان تأسیس تاکنون جهت غنی نمودن منابع خود هر ساله در نمایشگاه های بین المللی و دانشگاهی حضور فعال دارد و مقدار قابل توجهی از بودجه آن به خرید سهم ارزی و ریالی کتب فارسی و لاتین اختصاص داده می شود.

فهرستنویسی و رده بندی

مهم ترین وظیفه این بخش فهرست نویسی و رده بندی کتاب های چاپی و کتاب های الکترونیکی ، بر اساس رده بندی LC می باشد .

 نرم افزار سیمرغ به منظور تسریع و تسهیل خدمات فنی و عمومی کتابخانه، طراحی شده است و وظایف اصلی آن در قسمت فهرست نویسی عبارتند از:

  • اخذ و تدوین اطلاعات هر کتاب چاپی و الکترونیکی برای فهرست نویس و رده بندی
  • ذخیره و نگهداری اطلاعات ویرایش شده در پایگاه اصلی تحت وب و تحت دیجیتال. 
  • بازیابی اطلاعات کتب ذخیره شده جهت اصلاح ، ملاحظه و چاپ
  • امکان جستجو در پایگاه کتب فارسی و لاتین برای مراجعه کنندگان از طریق موضوع،عنوان، پدیدآور...
  • تولید نسخه های اینترنتی برای کتاب های الکترونیکی و مقالات الکترونیکی....

بخش امانت

مهم ترین وظیفه این بخش امانت کتاب های غیر مرجع و ارسال فایل الکترونیکی مورد نیاز از کتابخانه دیجیتال پژوهشکده به ایمیل کلیه کاربران عضو، و کاربران  غیر عضو در محیط مجازی در  کتابخانه پژوهشکده هواشناسی می باشد.

 اکثر کتاب های بخش امانت جزء منابع تخصصی به شمار می روند که در دو دسته اصلی کتاب های فارسی و لاتین رده بندی شده اند که جواب گوی نیاز های تحقیقاتی اعضای هیات علمی ،کارشناسان، دانشجویان و سایر مراجعه کنندگان می باشد . میز امانت در حال حاضر تحت وب و مجهز به قلم نوری و کلیه کتاب ها دارا ی بارکد می باشد واعضاء کتابخانه می توانند بعد از ملاحظه وضعیت امانی سند در اینترنت ، مدرک مورد نظر را رزرو و یا در صورت لزوم تمدید نمایند.

منابع موجود در کتابخانه

در دفتر ثبت كتاب خانه از سال 1377 تعداد 200 نسخه کتاب لاتین و 500 نسخه کتاب فارسی ثبت شده است ولی  تا آخر ششماهه  سال 1393در مجموع  10131 نسخه كتاب ثبت شده، كه از اين تعداد5712  نسخه را كتاب هاي فارسي و 2329 نسخه كتاب هاي لاتين به خود اختصاص داده است. كتابخانه مجموعاً داراي 450 نسخه كتاب مرجع بوده كه 200 نسخه از آن كتاب هاي مرجع لاتين و 250 نسخه كتاب هاي مرجع فارسي است، کتابخانه دیجیتال سیمرغ دارای 1683 عنوان کتاب الکترونیکی(EBOOK)، و تعداد 407 عنوان مقاله الکترونیکی بوده که اعضاء بصورت مهمان تا 15 صفحه بصورت مشاهده، و سایر کاربران با در دست داشتن شناسه کاربری  و رمز عبور با سطح دسترسی محدود و یا نامحدود ، می توانند به اصل کتاب و یا مقاله الکترونیکی دست یابند.

نشریات فارسی 

كتابخانه داراي  40 پایگاه الکترونیکی مجلات، و همچنین 120عنوان نشريه است كه 19 عنوان آن با رتبه علمي- پژوهشي بصورت اشتراك ساليانه تهيه شده و بقیه عناوین آن بصورت اهدايي و يا از طريق مبادله نشريه دريافت مي شود، كه از ميان نشريات اهدايي ايراني تعداد 6 عنوان آن به زبان انگليسي مي باشد. نشريه هاي نيوار و فصلنامه تحقيقات جغرافيايي جايگاه ويژه اي در ميان نشريات داشته و نقش مرجع براي ساير مطالعات را ايفا مي نمايد.

نشریات لاتین

نشريات لاتين بولتن هاي WMO از سال 1973 به بعد.

گزارشهاي سالانه و متفرقه WMO 

نقشه 

تعداد 35 برگ نقشه موجود


گزارش های فنی

Technical note* از سال 1964 به بعد بصورت متفرقه
Compendium* از سال 1964 به بعد بصورت متفرقه.
Operational hydrology report* از سال 1988 به بعد بصورت متفرقه.
Technical document: weather research program* تعداد 8 نسخه
*گزارش هاي كوانتا 

رسانه های چند منظوره

تعداد 280 اسلايد و 357عنوان لوح فشرده در موضوعات متنوعي چون، برنامه هاي كامپيوتري، هواشناسي، زبان ديكشنري، دايره المعارف و لوح نشريات ،تعداد 515نسخه گزارش های تحقیقاتی بصورت پروژه و همچنین تعداد 245 عنوان پايان نامه فارسی در موضوعات مختلف مربوط به هواشناسي و 16 نسخه پایان نامه لاتین بوده كه تعدادی از عناوین در سطح دكترا و بقيه در سطح كارشناسي ارشد مي باشد.

خرید کتاب و سایر منابع

پژوهشكده هواشناسي در جهت تقويت بنيه علمي كتابخانه طي يك برنامه ريزي مناسب و با همكاري كليه اعضاي هيات علمي و تحت نظر مديران گروه هاي پژوهشي بطور مستمر همه ساله در نمايشگاه بين المللي كتاب و ساير نمايشگاه های کتاب شركت نموده و كتاب هاي توصيه شده از سوي گروه هاي پژوهشي و سایر کاربران را تهيه مي نمايد.